تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

بازسازی تماشاخانه - تئاتر

10 / 10
از 1 کاربر

تماشاخانه مجموعه ایست که برای ارائه هنر ششم یعنی هنر نمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خوشبختانه تعدادی از این تماشاخانه‌های خصوصی در دهه نود در شهر تهران شکل گرفتند. اکثر این تماشاخانه‌ها در مرکز شهر تهران و در حوالی تئاترهای معروف تهران جانمایی شدند. گروه بازسازی و دکوراسیون طره افتخار داشته که در طراحی، تجهیز و بازسازی تعدادی از این تماشاخانه در نقش طراح، مشاور و مجری وارد شود. یکی از این پروژه‌ها یکی از بزرگ‌ترین تماشاخانه خصوصی تهران، تماشاخانه سپند (پالیز سابق) است.

تجهیز و بازسازی تماشاخانه و تئاتر نیاز به تجربه، مطالعه و بررسی تخصصی دارد. تعداد بسیار کمی از تماشاخانه‌های موجود در کشور به صورت اصولی و تخصصی ساخته و تجهیز شده‌اند.

برای ساخت، تجهیز و بازسازی تماشاخانه و تئاتر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

تماشاخانه باید دارای فضاهای پشتیبان مناسب باشد. برای مثال رختکن، اتاق گریم، اتاق لباس، اتاق استراحت بازیگران و هنرمندان بخش اندکی از فضاهای پشتیبان مورد نیاز تماشاخانه است که در بخش طراحی تماشاخانه به تفصیل به آن خواهیم پرداخت. شما اگر قصد ساخت، تجهیز و بازسازی تماشاخانه دارید می‌توانید با مشاوران ما در گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی طره هم‌فکری و مشاوره کنید.

تجهیزات طراحی صحنه

هنگام بازسازی و تجهیز تماشاخانه باید به عملکردهایی که در این فضا اتفاق خواهد افتاد توجه کرد. برای مثال باید برای تمرین گروه‌ها قبل از اجرا پلاتو تمرین در نظر گرفت. در نظر گرفتن فضای مجزای رختکن بانوان و آقایان. اتاق گریم بازیگران خانم و آقا باید از هم جدا و تفکیک شده باشد.

برای بازسازی تماشاخانه باید به استاندارد فضاها و برنامه فیزیکی توجه کرد.

در زمان تجهیز و بازسازی تماشاخانه حتماً به محل قرارگیری اتاق کنترل نور و صدا دقت کرد. در بسیاری از تماشاخانه‌ها و تئاترها به دلیل بی توجهی در زمان بازسازی، تماشاخانه محل مناسبی برای اتاق کنترل در نظر گرفته نشده است. این اتفاق کارایی و پرفورمنس سالن را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. اتاق کنترل نور و صدا باید به گونه‌ای باشد که متصدی کنترل اشراف کامل به صحنه داشته باشد.

محل مناسب اتاق کنترل

موارد متعددی باید در بازسازی و تجهیز تماشاخانه در نظر گرفته شود که شما می‌توانید از مشاوره کارشناسان گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی طره در این زمینه استفاده کنید. یکی از نکات با اهمیت در بازسازی و تجهیز تماشاخانه‌ها محل انتظار مخاطبان است. این فضا باید به گونه‌ای باشد که بیننده را به لحاظ روانی برای تماشای تئاتر آماده کند.

چه رنگ و متریالی برای تماشاخانه مناسب است؟

برای بازسازی تماشاخانه نباید از هر رنگی استفاده شود. رنگ‌ها باید با شأن فضا باید همخوانی داشته باشد. تمامی این متریال‌ها و رنگ‌ها باید متناسب با نوع مخاطب و اجرا باشد. برای مثال مخاطب تئاتر آزاد و کمدی با گون‌های دیگر تئاتر متفاوت است. اگر شما برای بازسازی تماشاخانه خود فضایی متناسب با تئاتر آزاد داشته باشید، به احتمال زیاد بسیاری از گروه‌ها علاقه‌ای به اجرا در سالن شما نخواهند داشت. با توجه به موارد بالا، لازم است به نکات مربوط به روانشناسی محیط قبل از اقدام به بازسازی توجه کنید. در صورتی که نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید می‌توانید با مشاوران ما در گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی طره تماس حاصل فرمایید.

 یکی از نکات مهم در تجهیز و بازسازی تماشاخانه و تئاتر نوع صندلی‌ها و مبلمان آن‌هاست. در بازسازی بلک باکس‌ها قرارگیری سکوها باید به گونه‌ای باشد که کارگردان آزادی عمل داشته باشد. این آزادی عمل در مبلمان یک بلک باکس به کارگردان کمک می‌کند تا به هر شکل که علاقه دارد سکوی تماشاچیان را بچیند. برای این کار سعی کنید از سکوی چرخ‌دار استفاده کنید. این ویژگی می‌تواند سالن اجرای شما را به یک سالن خاص و متفاوت تبدیل کند، که بسیاری از کارگردان‌ها علاقه به اجرا در آن را داشته باشند.

چیدمان سه سویه بلک باکس

اگر از سکوی پرتابل برای بازسازی تماشاخانه یا تجهیز تماشاخانه خود استفاده کردید حتماً به پوشش کف سالن توجه ویژه داشته باشد. اگر کفسازی مناسب برای سالن اجرا نشده باشد، جابجایی این سکوها می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیر و پرهزینه‌ای به سالن تماشاخانه شما بزند. در صورتی که در این زمینه نیاز به همفکری و مشاوره داشتید می‌توانید با کارشناسان ما در گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی طره در تماس باشید.

در بازسازی تماشاخانه، به چه نکاتی در نورپردازی توجه کنیم؟

یکی از پرتکرارترین مشکلات تماشاخانه‌های خصوصی بی توجهی به سیستم نورپردازی سالن است. نورپردازی سالن اجرا باید به گونه‌ای باشد که اپراتور اتاق کنترل به راحتی امکان بازی با رنگ و میزان نور را داشته باشد. با توجه به هزینه بالای سیم کشی و نورپردازی سالن تماشاخانه سعی کنید، قبل از اجرا حتماً از کارشناسان گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی طره در زمینه نورپردازی مشاوره بگیرید.

چه سیستم گرمایش و سرمایشی برای بازسازی تماشاخانه مناسب است؟

یکی از معضلات بزرگ در بازسازی تماشاخانه سیستم گرمایش، سرمایش و تهویه است. این سیستم‌ها باید به‌گونه‌ای تعبیه شوند که بدون صدا و مزاحمت برای اجرا باشند. سیستم گرمایش مرکزی و هواسازها گزینه‌های مناسبی برای این فضاها هستند.

به طور کلی ساخت، تجهیز و بازسازی تماشاخانه‌ها بسیار پر هزینه و از سوی دیگر بسیار سود آور هستند. اما این سودآوری به راحتی ممکن نیست. سالن اجرای تماشاخانه باید از هر نظر اصولی ساخته شده باشد. به هیچ وجه در ساخت تماشاخانه بی توجهی نکنید. طراحی و اجرای یک سالن باکیفیت می‌تواند به صورت اقتصادی و اکونومی صورت گیرد. اما حتماً قبل از اقدام به اجرا و یا بازسازی تماشاخانه خود منابع مالی مورد نظر را تامین کنید، تا در حین کار به ناچار کیفیت کار را کاهش ندهید. با توجه به کمبود این گونه فضاها در منطقه، یک سالن اجرای مجهز و اصولی می‌تواند در سطح بین‌المللی مطرح و قابل سرمایه گذاری باشد.

 

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :