تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

مدیریت پیمان

10 / 10
از 1 کاربر

مدیریت پیمان چیست؟

مدیریت پیمان به قراردادی گفته می‌شود که طی آن یک طرف قرارداد کارفرما و طرف دوم آن مدیر پیمان قرار دارد. مدیر پیمان باید فردی باشد که تمام ابعاد ساخت و ساز اشراف داشته باشد. این اشراف در افراد عادی که تحصیلات و تخصص در زمینه ساخت و ساز ندارند، کمتر یافت می‌شود. در مدیریت پیمان کارفرما هزینه‌های اجرا پروژه را پرداخت کرده و درصد مشخصی از هزینه‌ها، حق‌الزحمه مدیر پیمان است.

برای مثال متراژ زمین ۱۲۰ مترمربع است. در این زمین حدود ۳۶۰ متر بنا باید ساخته شود. هزینه ساخت هر مترمربع ساخت ۵۰۰۰۰۰۰ تومان (پنج میلیون تومان) محاسبه شده است. حدوداً هزینه ساخت این پروژه ۱,۸۰۰,۰۰۰,۰۰۰ (یک میلیارد و هشتصد هزار تومان) است. اگر درصد مورد توافق ۱۲ درصد باشد حق‌الزحمه مدیر پیمان ۲۱۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان (دویست و شانزده میلیون تومان) محاسبه می‌شود که این مبلغ عموماً یا با پیشرفت پروژه یا در پایان هر مرحله از سوی کارفرما پرداخت می‌گردد.

درصد مدیر پیمان شامل چه مواردی می‌شود؟

بسیاری از موارد مربوط به مدیریت پیمان، توافقی است. اما عموماً به تمامی موارد اعمال می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی با کارشناسان طره از درصد و مبلغ اجرای پروژه‌های خود مطلع شوید.

با توجه به بالا بودن هزینه‌های بالاسری پروژه (طبق توافق) مدیر پیمان می‌تواند درصد خود را به هزینه‌های بالاسری اعمال نکند و هزینه‌های بالاسری را کارفرما بر عهده بگیرد.

شکل، شیوه و زمان بندی پروژه‌های مدیریت پیمان بسیار مهم است. در صورتی که کارفرما در پرداخت‌ها تاخیر کند ممکن از به کل پروژه آسیب برسد. طولانی شدن پروژه همیشه با افزایش هزینه نسبت مستقیم دارد.

در قرارداد مدیریت پیمان به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اولین و مهم‌ترین نکته اعتماد طرفین قرارداد به هم است. حتماً فرد با تجربه و مورد اعتماد را انتخاب کنید. این فرد باید نمونه اجرا شده داشته و تبحر کافی را در این زمینه داشته باشد. فرد مورد اعتماد با انتخاب صحیح اکیپ‌ها، زمان‌بندی صحیح، خریدهای مناسب (خرید مناسب لزوماً خرید ارزان نیست.) و تخصص کافی می‌تواند سود قابل توجهی را به شما بازگرداند. ترجیحاً در زمان طراحی و تکمیل طراحی‌ها مدیر پیمان مناسب را شناسایی کنید و با او مشورت کنید. او با مشاوره صحیح می‌تواند اصلاحات نقشه‌ها و طرح را به شما اطلاع دهد تا در خلال اجرا به مشکل بر نخورید.

مدیران پیمان گروه طره مهندسین دارای صلاحیت از نظام مهندسی هستند. تمامی مهندسین ما صلاحیت اجرا یا نظارت دارند. مهندسین مجری با توجه به گذراندن دوره‌های متعدد چند تخصص دارند. برای مثال به تمامی مقررات ملی ساختمان اشراف کامل دارند. مدیران پیمان ما دوره‌های HSE  را که گواهی بهداشت، ایمنی و سلامت است را دارند. مهندسین گروه طره تمامی اطلاعات علمی مربوطه را دارند. این مهندسین هر سه سال یکبار مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

سعی کنید پروژه را به صورت مرحله‌ای قرارداد ببندید. تا با پایان هر مرحله علاوه بر کنترل پروژه با مدیر پیمان تسویه مالی انجام دهید. در بسیاری از پروژه‌ها این مورد رعایت نمی‌شوند و کارفرما در پایان پروژه با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شود. از بیمه به هیچ وجه غافل نشوید. حتماً کلوزهای بیمه مرتبط با پروژه‌های ساختمانی را مطالعه کنید و موارد مورد نظر را خریداری کنید. در پروژه‌های گروه طره تمامی پروژه‌ها بیمه هستند.

درصد مدیریت پیمان چقدر است؟

درصد مدیریت پیمان در گروه طره از ۱۰ الی ۳۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. بدیهی است هرچه تخصص مدیر پیمان بالاتر باشد این درصد بیشتر و بالعکس می‌شود.

یکی از عوامل تاثیر گذار در تعیین درصد حجم پروژه و زمان بندی آن است. هرچه حجم پروژه بالاتر باشد و زمان بندی آن طولانی‌تر این درصد افزایش می‌کند و بالعکس هرچه حجم پروژه مدیریت پیمان کمتر باشد و زمان بندی آن کوتاه‌تر درصد مدیر پیمان کاهش می‌یابد.

 

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :