تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

طراحی آلاچیق

10 / 10
از 1 کاربر

آلاچیق واژه‌ای ترکمنی است که در زبان ما سایه‌بان و یا کلاه فرنگی معنا می‌شود. آلاچیق‌ها سازه‌هایی هستند با اندازه و طراحی‌های متفاوت که در مکان‌های عمومی مثل پارک‌ها، رستوران‌ها و محوطه باغ، و به طور خصوصی در ویلا، بام سبز، روف‌گاردن و حتی حیاط‌های آپارتمانی می‌توانند کاربرد داشته باشند. آلاچیق‌ها به‌وسیله پوشش سقف، فضایی را در محوطه ایجاد می‌کنند که استفاده‌کنندگان را در برابر بادوباران و تابش آفتاب محافظت می‌کنند. طراحی و اجرای کاربردی آلاچیق‌ها به عنوان عنصری چشم‌نواز در محوطه به کار گرفته شود. دورهمی و لذت‌بردن از فضای اطراف آلاچیق از مزایای نصب این سازه است. گروه طراحی طره با طراحی چشم‌نواز و اصولی در این زمینه آماده خدمات‌رسانی به شما است.

انواع آلاچیق‌ها از نظر متریال

آلاچیق‌های چوبی

آلاچیق‌های چوبی می‌توانند به‌صورت باز یا نیمه‌باز در محوطه‌ها کاربرد داشته باشند. استفاده از ستون‌ها، نرده‌ها و سکوهای چوبی، نقوش تزیینی و به‌کارگیری متریال‌های مختلف در طراحی آلاچیق چوبی امکان‌پذیر است. البته کاربرد متریال چوب برای آلاچیق‌ها باید با شرایط اقلیمی سازگاری داشته باشد. مقاومت در برابر شرایط جوی و نفوذ حشرات در این آلاچیق‌ها باید نظر گرفته شود. آلاچیق‌های پیش‌ساخته چوبی به این صورت است که قطعات سرهم شده آلاچیق را به صورت آماده به فضای موردنظر منتقل و نصب خواهند کرد.

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی اگر چه حس سازگاری کمتری با طبیعت دارد، ولی دارای دوام بیشتر، مقاومت مناسب در برابر عوامل جوی و نظافت آسان است و متریال‌های مختلفی از جمله سفال، شیشه، پارچه و... برای سقف آلاچیق فلزی کاربرد دارند.

آلاچیق سنگی

آلاچیق سنگی که همه اجزای سازه به جز پوشش سقف می‌توانند از سنگ ساخته شوند. از جمله مزایای این آلاچیق حس همخوانی با طبیعت، زیبایی، دوام بالا و مقاومت در برابر شرایط جوی است.

آلاچیق‌های پارچه‌ای

آلاچیق‌های پارچه‌ای، سازه‌های سبکی با نصب آسان و استفاده از نوع پارچه‌های مختلف هستند که پرکاربردترین نوع پارچه برای این آلاچیق‌ها پلی‌استر با روکش PVC  است. این سازه‌ها دارای انعطاف و استحکام کششی مناسبی بوده و با توجه به نوع اقلیم، انتخاب‌ها متفاوت هستند.

دیگر متریال‌ها

 • آلاچیق با متریال آجری که بدنه می‌تواند از آجر، ستون‌ها و سازه سقف متفاوت باشد.
 • آلاچیق‌های سیمانی و بتنی
 • آلاچیق‌هایی با ورق‌های موجدار که نیاز به طراحی خاصی ندارند.

آلاچیق‌ها از نظر نوع طراحی و ساخت

 • آلاچیق‌های پرتابل که از جمله مزایای این آلاچیق‌ها، قابلیت بازو بسته شدن و جابه‌جایی، دارای قیمت مناسب، قابل استفاده در مکان‌های مختلف حتی غرفه‌ها و مقاومت مناسب در برابر عوامل جوی است.
 • آلاچیق‌های پیش ساخته که می‌تواند چوبی، فلزی و پی‌وی‌سی باشند که دارای قیمت مناسب و سهولت نصب است.
 • آلاچیق‌هایی که به طور ثابت، با استفاده از متریال‌های مختلف و نسبت به ابعاد و کاربری فضا ساخته می‌شوند.

آلاچیق‌ها می‌توانند به صورت باز و نیمه باز طراحی شوند و از متریال‌های مختلف برای طراحی بدنه آلاچیق استفاده گردد.

ایده‌هایی که یک آلاچیق را دلچسب‌تر می‌کند!

 • استفاده از گیاهان پیشرونده و گل‌ها به خصوص در قسمت تیرهای یک آلاچیق و ترکیب آن با نور خورشید فضای آلاچیق را دلچسب‌تر خواهد کرد.
 • طراحی نورپردازی رنگی و متفاوت، بستن ریسه‌ها به دور تیرها فضا را لذت‌بخش خواهد کرد.
 • برای ایجاد سایه بیشتر و محصور کردن فضا می‌توان فضای آلاچیق را با پرده محصور کرد.
 • نصب یک تاب در آلاچیق برای ایجاد نشاط ایده جالبی است.
 • قسمت‌هایی از آلاچیق را می‌توان با رنگ‌آمیزی روح تازه‌ای بخشید.
 • استفاده از شومینه و آتشدان‌ها علاوه بر گرم کردن فضا، حس بهتری به فضای آلاچیق می‌بخشد.
 • کاشت گیاه روی سقف این آلاچیق و فرم خاص طراحی در آن جلوه خاصی به آلاچیق موجود بخشیده است.
 • ترکیب پایه‌های سنگی و ستون چوبی در این عکس به نظر ایده جالبی برای طراحی آلاچیق است.

گروه طراحی طره با طراحی مناسب و در نظر گرفتن کامل موقعیت و فضا طرح قابل قبولی را برای داشتن آلاچیقی مناسب به شما ارائه خواهد داد.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :