تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

طراحی پلان دوبلکس

10 / 10
از 1 کاربر

لازم به ذکر است که واژه مصطلح دوبلکس اشتباه است و دوپلکس duplex صحیح است.

نقشه‌ای که حاصل دید برش افقی از ۳/۲ یا ۴/۳ یک فضا است پلان یک فضا را به ما عرضه می‌کند. در مورد طراحی یک ویلای دوبلکس می‌توان گفت، دو طبقه ساختمان با استفاده از پلکان داخلی به هم مرتبط می‌شوند و به عنوان یک واحد نیز تلقی می‌شود. این روزها برای جدایی از دغدغه و فضای شهری، افراد به فکر ساخت ویلاهایی خارج از شهر میفتند و اکثر افراد ویلای دوبلکس را ترجیح می‌دهند.

از آنجایی که ما دو طبقه برای طراحی یک واحد داریم، می‌توان عرصه عمومی و خصوصی را کاملا با جداسازی طراحی کرد، و برای چیدمان و دکور جذاب مانور بیشتری داد. در بخش طراحی پلان ویلا در همین سایت توضیحات کامل راجع به عرصه‌های پلان و ارتباطات آنها داده شده است. با بهره‌گیری از طراحی گروه طره، از عملکرد صحیح ویلای خود لذت ببرید.

نکات کاربردی در طراحی پلان دوبلکس

 • در نظر گرفتن این مطلب که هر سایتی قابلیت طراحی پلان دوبلکس را ندارد. بافت، وضعیت و خاک منطقه باید بررسی شود.
 • قانون ثابتی برای طراحی پلان دوبلکس واحد وجود ندارد و طراحی فضای خصوصی حتما نباید در طبقه بالا قرار گیرد و عرصه فضای عمومی و خدمات در طبقه پایین. ولی در کل به‌خاطر آسایش، معمولا فضای خصوصی طبقه بالا طراحی می‌شود.
 • یکی از موارد طراحی خانه دوبلکس طراحی نورگیر به عنوان فضای ارتباطی و وارد کردن طبیعت و گلخانه در این فضا است.
 • یک طراح حرفه‌ای باید پلان ویلای دوبلکس را با توجه به بودجه کارفرما، تناسبات نیازهای معماری و ترکیب مناسب رنگ، متریال و نورپردازی طراحی نماید.
 • طراحی وید معمولا در وسط سالن برای ارتباط دو طبقه، در پلان ویلا کاربردی است و فضا را دلبازتر خواهد کرد.
 • توجه به جهت‌گیری، جانمایی فضاهای عمومی، خصوصی و ارتباط صحیح این فضاها حائز اهمیت است. اگر موقعیت بنا در وسط سایت باشد، تقریباً تمامی فضاها را می‌توان با بهره‌مندی از نور طبیعی طراحی کرد.
 • در صورت طراحی زیر زمین، می‌توان استخر و فضای بازی سرپوشیده را در این قسمت طراحی کرد.

طراحی مناسب نیازمند درکی هوشمندانه از هر فضا است. برای بهره‌مندی از طرحی مناسب به گروه طره اطمینان نمایید.

پله و جایگاه آن در ویلای دوبلکس

در طراحی پلان برای خانه دوبلکس، پله داخلی وسیله ارتباطی بین دو طبقه بنای است و اگر می‌خواهیم از این پله‌ها به فضای خصوصی و اتاق خواب‌های بالا راه پیدا کنیم، بهتر است برای حفظ حریم خصوصی در قسمت انتهایی ویلا طراحی شود. اگر پله به عنوان نقطه کانونی خانه عمل کند می‌تواند بعد از ورودی و در قسمت هال طراحی شود.

پله‌ها در انواع مختلف برای خانه دوبلکس طراحی می‌شوند. پله علاوه بر یک عنصر ارتباطی، می‌تواند به یک المان تزیینی در دکوراسیون فضای خانه تبدیل شود. از نظر متریال پله‌ها می‌توانند فلزی، شیشه‌ای، چوبی، بتنی، سنگی و یا ترکیبی اجرا شوند. پله‌های خانه دوبلکس می‌توانند خیلی مجلل طراحی شوند و فضایی لوکس را رقم بزنند یا طرحی ساده و مینیمال داشته باشند. محل جانمایی پله نباید باعث کاهش بهره‌مندی از نور طبیعی شود.

انواع پله از نظر نوع طراحی برای خانه دوبلکس عبارتند از: پله مارپیچ یا گردان - راه‌پله شناور که این نوع طراحی پله بدون استفاده از نگهدارنده به دیوار متصل می‌شود. پله دوطرفه - پله مستقیم یا خطی - پله‌های L شکل - پله‌های دوشاخه

ریز فضاها و چیدمان صحیح پلان دوبلکس

 • طراحی ورودی ویلای دوبلکس می‌بایست حس دعوت کنندگی به فضا را داشته باشد و با طراحی جذاب، توسط متریال، رنگ و نورپردازی مناسب چشم‌نواز باشد.
 • طراحی آشپزخانه در طبقه همکف و دسترسی مناسب از ورودی نکته حائز اهمیتی است. در ویلایی اگر فضایی مستقل، برای پذیرایی مهمان از محل نشیمن داشته باشیم، امکان دید مستقیم از آشپزخانه به نشیمن بلامانع است در غیر این صورت بهتر است دید به فضای مشترک نشیمن و پذیرایی نباشد.
 • فضاهای نشیمن خصوصی، قسمت ناهارخوری و پذیرایی مهمان معمولا در طبقه همکف ویلای دوبلکس طراحی می‌شود.
 • سرویس بهداشتی که هم در طبقه همکف و در طبقه بالای ویلای دوبلکس طراحی می‌شود.
 • اتاق‌خواب مهمان معمولاً در طبقه همکف طراحی می‌شود و دارای حمام جداگانه است.
 • طراحی اتاق‌خواب‌ها در طبقه بالای ویلای دوبلکس با نور مناسب و دسترسی به بالکن طراحی می‌شود. بهتر است دسترسی اتاق مستر در جهتی دیگر از خواب‌ها باشد. در طبقه بالا می‌توان یک هال خصوصی، برای تماشای تلویزیون و دورهمی طراحی کرد.
 • اتاق مطالعه بهتر است نزدیک نشیمن و با نور مناسب در طبقه همکف طراحی شود.

اشتباهات رایج در طراحی پلان ویلا

 • عدم توجه به نیازها، سبک زندگی کاربران و بودجه کارفرما
 • بی‌توجهی به جانمایی صحیح فضای خصوصی، عمومی و ارتباط ناصحیح این فضاها
 • عدم طراحی تراس و بالکن مناسب با ابعاد کاربردی 

با توجه به نکاتی که در این متن به آنها اشاره کردیم، شما کارفرمای محترم می‌توانید طراحی و اجرای ویلای خود را به گروه مجرب طره بسپارید و از اقامت در ویلای خود لذت کافی را ببرید.

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :