تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

چیدمان آشپزخانه

10 / 10
از 1 کاربر

اهمیت چیدمان اصولی آشپزخانه

دکوراسیون و چیدمان درست هر فضا باعث می‌شود، عملکرد آن فضا افرایش یابد و در پی عملکرد مناسب، میزان آسایش بالاتر خواهد رفت. آشپزخانه هم یکی از فضاهای مهم است که چیدمان متناسب با ابعاد و نوع باز یا بسته بودن آشپزخانه، موجب تنوع طراحی می‌شود. انتخاب کابینت مناسب، سینک، گاز، یخچال، ابعاد مناسب مبلمان، در نظر گرفتن فضای حرکتی مناسب و... بسیار حائز اهمیت است.

پس فضای پخت‌وپز و شستشو حداکثر شرایط آسایش را می‌طلبد. برای اطمینان از چیدمان مناسب و عملکرد مناسب آشپزخانه خود به گروه طراحی و اجرای طره اعتماد کنید.

چند نکته مهم در مورد طراحی و چیدمان آشپزخانه

 • چیدمان در آشپزخانه باید به‌گونه‌ای باشد که میزان پیاده‌روی برای انجام کارها به حداقل برسد.
 • نورپردازی مناسب سطوح کار در آشپزخانه نکته حائز اهمیتی است.
 • چیدمان مناسب به‌شرط رسیدن به مثلث کار مناسب در آشپزخانه: منظور از مثلث کار رابطه منطقی بین گاز، سینک و یخچال است. در نظر گرفتن میز کار با ابعاد مناسب بسیار مهم است.
 • جانمایی مناسب یک هود باکیفیت، برای تهویه هوای آشپزخانه ضروری است.
 • جانمایی مناسب سینک، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی بر اساس لوله‌کشی آشپزخانه نکته حائز اهمیتی است.
 • استفاده از فضاهای پرت برای کابینت، مثل فضای بالای یخچال و ارتفاع بلند کابینت‌های فوقانی در ذخیره‌سازی بهتر کمک‌کننده است.
 • یکی از شکایاتی که همیشه خانم‌های خانه‌دار دارند، اندازه ناکافی کانتر و میز کار است. با طراحی مناسب می‌توان تا حدی مشکل را برطرف نمود.
 • توجه به طراحی جزیره: گاهی اوقات طراحی جزیره رفت‌وآمد را مشکل‌ساز خواهد کرد و برای هر آشپزخانه‌ای مناسب نیست.
 • گاهی اوقات افراد برای چیدمان و طراحی آشپزخانه، به دنبال مد روز هستند. ولی گاهی اوقات این انتخاب‌ها به ضرر افراد است و باگذشت زمان با وجود هزینه زیاد دیگر پسندیده نیست.
 • اگر آشپزخانه ما چشم‌انداز مناسبی دارد، جانمایی سینک می‌تواند زیر پنجره باشد.

برای انتخاب بهتر نوع چیدمان و متریال برای آشپزخانه خود، باید از متخصصان بهره گیرید. گروه طراحی طره مشاور خوبی در این زمینه برای شما خواهد بود.

انواع چیدمان‌ها برای آشپزخانه به چه صورت است؟

چیدمان آشپزخانه به طریقه  L شکل

این چیدمان برای طرح‌های مدرن به کار می‌رود و طرحی کارآمد است. آشپزخانه‌های با این چیدمان برای فضاهای کوچک کارآمد هستند و مثلث کار خوبی را ارائه می‌دهند. این طرح برای پلان باز مناسب است. این نوع چیدمان برای آشپزخانه بزرگ به‌خوبی جوابگو نیست.

چیدمان آشپزخانه U شکل

این نوع چیدمان در سه وجه از دیوار طراحی می‌شود و برای آشپزخانه‌های بزرگ هم کارایی دارد.

از جمله مزایای چیدمان آشپزخانه U شکل:

 1. این نوع چیدمان برای خانواده بزرگ و حضور دو یا چند آشپز کارآمد است.
 2. امکان طراحی جزیره در این نوع چیدمان وجود دارد.
 3. فضای پخت‌وپز کافی را فراهم می‌کند و مثلث کار خوبی را ارائه می‌دهد.
 4. ترافیک کاری کمتر و امکان رفت‌وآمد بهتر را فراهم می‌کند.
 5. امکان ذخیره‌سازی بیشتر، به علت وجود کابینت زیاد مهیا است.

از معایب این نوع چیدمان آشپزخانه این است که به علت کابینت زیاد، ممکن است سطح کف کاهش یابد و استفاده از کابینت‌ها در گوشه، به‌سختی فراهم شود.

گروه طراحی طره با توجه به ابعاد آشپزخانه و سلیقه کارفرما طرحی اصولی و کاربردی را ارائه خواهد داد.

چیدمان آشپزخانه G شکل

این نوع چیدمان برای آشپزخانه چیدمان محبوبی است. چون می‌توان نهایت استفاده را از فضای آشپزخانه برد. یک قسمت این چیدمان، عمود بر یکی از بازوهای کابینت طراحی خواهد شد که می‌توان این قسمت را به‌صورت دکوراتیو استفاده کرد. این چیدمان فضای ذخیره‌سازی مناسبی را فراهم می‌سازد. در شکل زیر پلان این چیدمان مشهود است.

چیدمان به صورت خطی و روی یک دیوار

این نوع چیدمان برای آشپزخانه کوچک مناسب است. طراحی جمع‌وجور و گردش کار خوبی را برای ما رقم می‌زند. ولی درعین‌حال جذابیت زیادی ندارد و فضای پیشخوان محدودی دارد.

چیدمان به شکل راهرویی

در چیدمان به شکل راهرویی طراحی روی دیوارهای روبروی هم صورت می‌گیرد و معمولاً گاز و سینک در یک سمت و یخچال در روبروی آنها چیدمان می‌شود. این نوع چیدمان مثلث کاری خوبی را ارائه می‌دهد و برای کار دو نفر بیشتر در آشپزخانه شلوغ به نظر می‌رسد.

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :