تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

طراحی آبنما

10 / 10
از 1 کاربر

آبنما چیست و چه عملکردی دارد؟

آبنما المان‌های تزئینی هستند که با گردش و پاشش آب در اندازه و طرح‌های مختلف طراحی می‌شوند. آبنماها هم در فضای عمومی اعم از رستوران‌ها، هتل‌ها، پاساژها و... در داخل و خارج بنا و هم در مکان‌های خصوصی مثل فضاهای مسکونی کاربرد دارند. صدای ریزش آب با طراحی متنوع آبنماها باعث القای حس آرامش در فضا و همخوانی با طبیعت می‌گردد.

ساخت آبنما در فضا در ترکیب با دکوراسیون داخلی می‌تواند در چشمگیر کردن یک فضا نقش داشته باشد. آبنماها در زمان‌های قدیم هم در باغ‌ها و عمارت‌ها کاربرد داشته‌اند. حتی می‌توان از آبنماهای دکوراتیو که با دکوراسیون داخلی فضا همخوانی داشته باشد استفاده کرد. اگر برای داشتن آبنما عجله دارید می‌توانید از آبنماهای پیش‌ساخته در انواع و سبک‌های مختلف استفاده کنید. شما می‌توانید از تجربیات گروه طراحی و اجرای طره در این زمینه بهره ببرید.

اجزا و کارکرد آبنما

آبنماها از پمپ، نازل، مخزن یا حوض آبنما و شاسی تشکیل می‌شوند که البته بر اساس نوع طراحی با متریال و فرم خاص در ابعاد گوناگون به کار می‌روند. روند کار آبنما به این صورت است که پمپ، آب را به سمت بالا هدایت می‌کند و سقوط آب در حوضچه پایین صورت می‌گیرد. پمپ از فشار آب داخل لوله‌ها استفاده می‌کند تا آب را به داخل مخزن باز گرداند. بدین‌گونه چرخش آب صورت می‌گیرد و آب به فرم‌های مختلف پاشش می‌کند.

آبنماها از نظر فرم پاشش آب

آبنما ی رشته‌ای

در این نوع آبنماها نازل‌ها آب را بر روی رشته‌های نازک پلاستیکی هدایت می‌کنند. این سبک آبنما یک آبنمای لوکس به حساب می‌آید که در مکان‌های عمومی و مسکونی کاربرد دارد. فرم پاشش آب در این آبنماها حس پویایی به فضا می‌بخشد. این آبنما با استفاده از نورپردازی رنگی زیبا و ترکیب ریزش آب به صورت باران فضایی چشم‌نواز را رقم می‌زند.

آبنما با نازل جامپینگ جت

این نازل‌ها با پرتاب زیبای آب افکت زیبایی را ایجاد می‌کنند. این آبنماها معمولاً نظر بیننده را جلب می‌کنند و برای مکان‌های عمومی گزینه مناسبی هستند.

آبنماهای پرده‌ای

 این آبنماها به دو صورت پیوسته و خطی طراحی می‌شوند که نازل‌های پیوسته آب را به طور منسجم نمایش می‌دهد و نازل خطی مسیر آب را به صورت گسسته هدایت می‌کند. این آبنماها گزینه مناسبی برای آبریزهای استخر هستند.

آبنماهای موزیکال ریتمیک

فرم پاشش آب در این طراحی با ریتم موسیقی حرکت می‌کند و به زبان ساده‌تر با موسیقی که می‌شنود، رقصی زیبا را برای بیننده به نمایش خواهد گذاشت.

آبنمای نوشتاری یا آبنویس

این آبنما می‌تواند نمایشگر حروف و افکت‌های زیبایی از اشکال باشد. این آبنماها دارای پرده دیجیتال هستند که قابلیت کنترل از راه دور را دارند و می‌توان برای تبلیغات در مجتمع‌های تجاری، مکان‌های تفریحی و گردشگری به کار روند.

آبنمای حبابی

این آبنما به خاطر حرکت حباب‌های ایجاد شده در آب به این نام خوانده می‌شود. این آبنماها به صورت پیش‌ساخته موجود هستند و در نوع تکی و گروهی، افقی و عمودی به کار می‌روند.

آبنماهای سنسور دار و تعاملی

این آبنما با حضور افراد واکنش نشان می‌دهند و شروع به حرکت می‌کنند و متوقف می‌شوند. این آبنماها با وجود حسگرهای مختلف این واکنش را نشان می‌دهند و می‌توانند در نوع موزیکال هم ساخته شوند.

اگر به دنبال داشتن آبنمایی زیبا و با کیفیت هستید با گروه طراحی طره تماس حاصل نمایید.

نکات فنی هنگام اجرا و جانمایی آبنما

 آبنماها نباید کنار شومینه‌ها قرار گیرند و این کار خطرساز است.

 هنگام اجرای آبنمای فلزی باید هنگام فصول سرد سطح آبنما را خشک کرد و آب داخل لوله را خارج کرد.

 آبنماها را نباید در زیر درختان ساخت، فضولات پرندگان، حشرات و دیگر آلودگی‌های دیگر باعث آلوده شدن آب می‌گردد. همچنین این مورد می‌تواند باعث گرفتگی فیلترها شود.

 ایمنی سازه برای کودکان مناسب باشد. اگر عمق حوضچه مناسب نباشد امکان خطر برای کودکان وجود دارد.

 از شبکه‌های آهنی برای محافظت حفره‌های موجود که در نصب سازه به کار می‌رود استفاده شود.

 عدم نصب این سازه‌ها در مسیر بادهای تند، زیرا باد شدید باعث تغییر جهش حرکت آب که طبق طراحی خاصی صورت گرفته شده است و گاهی هم باعث بیرون ریختن آب از حوضچه و هدر رفتن آب می‌شود.

با اعتماد به گروه طره، می‌توانید طراحی آبنما و ساخت این المان زیبا را به ما بسپارید.

 

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :