تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

طراحی نما

10 / 10
از 4 کاربر

برای طراحی و اجرای نمای ساختمان باید اصول بسیاری مورد دقت قرار گیرد. چرا که از یک سو باید صورت و زیبایی یک ساختمان را حفظ کند و از طرف دیگر در برابر شرایط محیطی (باد، زلزله، باران و...) پایداری خود را حفظ کند.

اهمیت طراحی نمای ساختمان

نمای یک ساختمان باید به‌گونه‌ای طراحی شود که از دید یک شهروند چشم‌نواز باشد و تناقصی با طراحی محیط اطراف نداشته باشد. هرکدام از ما وقتی از خیابانی عبور می‌کنیم نمی‌توانیم منکر تاثیر نمای شهری بر روان خود شویم. گاهی یک نمای ساده و شیک تاثیری ویژه بر روان ما می‌گذارد که یک نمای شلوغ و پرهزینه نه‌تنها نمی‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد؛ بلکه اصلاً برای ما چشم‌نواز نیست. در حیطه کاربری هم قطعاً باید طراحی نمای ساختمان‌ها متفاوت باشد.

برای مثال طراحی نمای یک آپارتمان خصوصی با یک مرکز تجاری فرق دارد و نباید از یک روش برای طراحی آن استفاده کرد. سال‌های بسیاری است که نوسازی ساختمان‌ها و بازسازی نماها در کشور ما انجام می‌شود؛ اما متاسفانه مدت زمان زیادی نیست که به طراحی نمای شهری هم اهمیت داده شده است. این مورد که ظاهر کلی نمای یک کوچه و درکل نمای یک شهر تناقضی از لحاظ رنگ و مصالح با هم نداشته باشند، مساله بسیار مهمی است.

لذا ﻣﻌﻤﺎر ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺘﻮاﻧﺪ در طراحی‌های ﺧﻮد ارﺗﺒﺎط ﺑﯿﻦ ﻓﺮم، ﻋﻤﻠﮑﺮد و ﻣﻌﻨﺎ را تاحدامکان ﺗﻘﻮﯾﺖ ﻧﻤﺎﯾﺪ. گروه طراحی طره به شما این اطمینان را می‌دهد که برای شما طراحی اصولی و چشم‌نواز در زمینه نما ارائه دهد.

 همسازی نما با اقلیم چیست؟

کاربری مصالح به‌کاررفته (رنگ، بافت و جنس) متناسب با اقلیم یعنی ما برای نمای یک ساختمان از مصالح بوم‌آورد همان شهر استفاده کنیم. در واقع طراحی نما باید با طبیعت همساز باشد و استفاده از شرایط اقلیمی باعث کاهش هزینه‌ها و حفاظت از محیط‌زیست می‌شود. به بیان ساده‌تر مصالح هر منطقه با آب‌وهوای آن منطقه سازگارتر هستند.

اندازه، تعداد، شکل بازشوها و موقعیت آنها در نمای ساختمان بستگی به این دارد که آن پروژه در چه موقعیت جغرافیایی قرار دارد به عنوان مثال تعداد و شکل بازشوهای یک ساختمان در شمال کشور کاملاً متفاوت با طراحی بازشو در مناطق گرم و خشک است.

ویژگی‌های نمای مدرن در طراحی نما

  • ﻧﻤﺎی آزاد از ﺳﺎزه، ﺳﺎده، ﺧﺎﻟﺺ، ﺑﺎ ﺣﺪاﻗﻞ ﺗﺰﯾﯿﻨﺎت، باتوجه‌به این که این نما دور از تجمل‌گرایی است ولی در عین سادگی می‌تواند چشم‌نواز باشد.
  • استفاده از سیستم‌ها و متریال‌های مدرن در طراحی نما می‌توان از دو یا چند متریال استفاده کرد.
  • استفاده از خطوط افقی و عمودی در نما و پنجره‌های بزرگ و کشیده
  • به‌کاربردن مصالح متفاوت مثل چوب، آجر، سنگ به روش ساده و ایجاد یک نمای به‌اصطلاح شیک و ساده
  • استفاده از فضای سبز در نما که باعث سرزندگی و کمک به محیط‌زیست می‌شود. حتی بام سبز می‌تواند در نما دیده شود و روی آن تاثیر بگذارد.
  • نمای کلاسیک نمایی منظم و متقارن است.
  • ایجاد حس مجلل و مرفه بودن در بیننده٬کاربرد سنگ در این سبک به همین منظور است که حس لوکس بودن را القا می‌کند که البته به‌کارگیری این نما در همه‌جا پسندیده نیست.
  • استفاده از نقش‌های برجسته به‌خصوص در ورودی ساختمان.
  • این گونه نماها عموماً دارای سرستون، پا ستون، گلویی، قاب پنجره و... هستند که باید به فاصله ستون‌ها و تناسب آنها دقت بسیار شود.

ویژگی‌های نمای کلاسیک در طراحی نما

باتوجه‌به این که در نمای کلاسیک از مصالح خوب و مرغوب مثل سنگ تراورتن استفاده می‌شود، اما این نما در همه‌جا کاربرد اصولی ندارد و باید به جانمایی این گونه نماها بسیار دقت کرد. به‌کاربردن نمای کلاسیک ممکن است باعث برجستگی شاخص یک ساختمان شود که باتوجه‌به کاربری و مکان آن پروژه نیازی به شاخص بودن این ساختمان نیست. آسیب‌زدن به طبیعت برای استخراج این گونه سنگ‌ها برای نمای کلاسیک خود عاملی منفی برای به‌کاربردن نمای کلاسیک است. همچنین باید به اتصال دقیق سنگ‌ها به نما به دلیل سنگین بودن دقت بسیاری صورت گیرد. متأسفانه به علت قیمت بالای سنگ برخی سازندگان از مصالح بی‌کیفیت استفاده می‌کنند که هم خطر بسیاری دارد و هم باعث کاهش عمر ساختمان می‌شود.

انواع طراحی نما از نظر مصالح

در ادامه به معرفی و توضیح انواع نما از نظر مصالح خواهیم پرداخت.

نمای آجری

نماهای آجری دوام نسبتاً زیادی دارند که جزو نقاط قوت نمای اجری به‌حساب می‌آید. البته که نماهای آجری به مراقبت و تعمیر هم کمی نیاز دارد.

نمای سنگی

نمای سنگی یکی از بیشترین نماهایی هست که استفاده می‌شود و موردتوجه قرار می‌گیرد. از سنگ‌های مختلفی برای ساختمان استفاده می‌شود. به عنوان مثال: کوارتزیت، گرانیت، آهک و... برای فضاهای شهری و شلوغ نمای سنگی یکی از بهترین گزینه‌ها است. استفاده سنگ در نما باعث مقاومت عایق‌های صوتی و حرارتی بهتری می‌شود.

نمای سرامیک

اجرای خشک سرامیک در کنار مصالح دیگر ترکیبی جذاب ایجاد می‌کند. در بسیاری از موارد هم به دلیل قیمت گزاف سنگ به‌جای سنگ از سرامیک در نما استفاده می‌کنند. نمای سرامیک وزن کمتری نسبت به سنگ دارد.

نمای بتنی پیش‌ساخته

نمای بتنی را در اقلیم‌های مختلف استفاده می‌کنند، نمای بتنی پیش‌ساخته قدمت زیادی دارد. این مدل نما برای نماهای مدرن انتخاب خوبی هستند.

نمای سیمانی

در اقصی‌نقاط دنیا نمای سیمانی جنجال بسیار زیادی به پا کرده و جزو مصالح پر مصرف است. نمای سیمانی به‌خاطر قیمت کمتر و مقاومت بیشتری که نسبت به رطوبت دارد، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

نمای چوبی

با وجود این که چوب جزو مصالح زیبا و سبک است؛ اما برای کاربرد در نما به دلیل مقاومت پایین در برابر رطوبت و آتش باید به جا و به‌اندازه استفاده شود و به‌خاطر استفاده از مواد عایق روی چوب در نما بعد از مدتی تغییر رنگ خواهد داد.

نمای بایرامیکس

نمای متشکل از سنگ‌دانه، رنگ رزین و افزودنی‌های دیگر است. این نما تنوع رنگی بالایی دارد؛ اما به‌خاطر مقاومت پایین در درازمدت زیبایی خود را از دست می‌دهد.

البته با تلفیق مصالح در نما طبق اصول در نظر گرفته شده کمیته نما می‌توان نمایی بسیار زیبا طراحی کرد. گروه طراحی طره در طراحی و اجرای نما شما را به بهترین نحو یاری می‌کند.

نورپردازی در نما

نورپردازی نما نباید آن قدر جلب‌توجه کند که طرح اصلی نما به چشم نیاید. همچنین نورپردازی نما نباید طوری طراحی و اجرا شود که بناهای مجاور مورد آزار قرار گیرند. توجه به هماهنگی بین فرم بنا و نورپردازی حائز اهمیت است. نورپردازی هر بنا باید متناسب با کاربری آن بنا اجرا شود.

 

 
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :