تهران، میدان آزادی، اتوبان لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری آزادی، کارگاه هفت و هشت

بازسازی نما

10 / 10
از 1 کاربر

وقتی از نمای یک ساختمان صحبت می‌شود‌، در درجه اول شکل ظاهری یک ساختمان ملاک است که حتی ممکن است در صورت لزوم آن بنا را در آن محدوده شاخص کند‌.­ پس طراحی و ­اجرای اصولی نمای ساختمان با توجه به عملکرد و در نظرگرفتن سیمای شهری و همخوانی با محیط آن بنا، حائز اهمیت است­. در گرو مطالب گفته شده، بازسازی نمای فرسوده اهمیت خاصی پیدا می­‌کند. چرا که لزوما هم از لحاظ ایمنی و کاربردی و هم از لحاظ زیبایی شناسی، خاصه بنا و نمای شهری، بازسازی نما و رسیدگی به آن باید به صورت دوره‌ای انجام پذیرد.

در چه مواردی باید برای بازسازی نما اقدام کنیم؟

 • نمایی که احتیاج به تعمیرات دارد: گاهی اوقات قسمت‌هایی از نما دچار آسیب شده است، برای مثال افتادن قسمتی از سنگ‌های نما، ترک خوردگی در سطح نما و... که در این صورت نیاز به تعویض کامل نما نیست و تعمیرات فقط در  قسمت‌های آسیب دیده نما انجام می‌گیرد.
 • تعویض کامل نما: مالکان یک ساختمان به دلایل مختلف تصمیم به تعویض کلی نما می­‌گیرند، گاهی اوقات فرسودگی نما به دلیل عمر بالای ساختمان و یا سهل انگاری در نماکاران قبلی مالک را مجاب به تعویض کلی نما می‌­کند. برخی از اوقات هم مالک به دلیل عدم زیبایی نما و یا داشتن نمای جدید و متفاوت تصمیم به تعویض نما می­‌گیرد.
 • تغییر نما به دلیل تغییر کاربری: ما گاهی اوقات برای تغییر عملکرد و کاربری احتیاج به بازسازی نما داریم. مسلما کاربرد نما در کاربری‌های مختلف متفاوت است و به طور مثال نمای تجاری برای عابرین باید دارای جذابیت بالایی باشد.

 مراحل بازسازی نما

 • بررسی معایب نما یعنی توجه به این نکات که چه قسمت‌هایی از نما نیاز به تعمیرات زیرسازی نما دارند یا تعمیرات به صورت سطحی می­‌تواند مشکل را برطرف کند. آیا هدف ما از بازسازی نما تغییر کلی نما است؟ با توجه به این مسائل می­‌توانیم به برآوردی برای هزینه بازسازی نما دست پیدا کنیم.
 • بعد از برداشت و بررسی مشکلات اگر نیاز به تعویض کلی نما باشد باید نمایی با توجه به کاربری، بودجه کارفرما و قوانین شهرداری طراحی کنیم که از دید عابران منظر زیبایی نیز داشته باشد. ما می‌­توانیم نمایی با یک متریال یا تلفیقی از متریال‌ها با توجه به ضوابط موجود طراحی کنیم. گروه طراحی طره می‌­توانید شما را در این زمینه یاری نماید.
 • پس از طراحی تایید شده، باید متریال مورد نظر را با توجه به بودجه کارفرما و جنس مرغوب تهیه نماییم.
 • در آخر به اجرای بازسازی نما می‌­پردازیم. دراین قسمت، برای به کارگیری درست متریال‌ها و اجرای اصولی طبق طراحی نما باید تیم مجرب و متخصصی را انتخاب کنیم. هنگام بازسازی نما اگر فقط به مرمت و تعمیر نما احتیاج داریم باید با خلاقیت بیشتر میزان تخریب کمتری را داشته باشیم. اگر ظاهر نمای قبلی مد نظر ما باشد، برای به کار گیری درست متریال‌ها و اجرای اصولی طبق طراحی نما­، باید تغییر محسوسی در قسمت بازسازی شده نما از لحاظ متریال و رنگ با دیگر قسمت‌های نما احساس نشود. اگر قرار است شبکه فلزی کار شود باید برای جلوگیری از نفود آب و زنگ‌زدگی، آن را ضد زنگ کنیم. به کار بردن ملات مرغوب و استاندارد و اسکوپ و پیچ و رول پلاک سنگ‌ها از الزامات بازسازی نما هستند.

می‌­توان با تعویض یا تعمیر درب و پنجره‌های فرسوده و به گارگیری پنجره‌های دو جداره و عایق صوت و حرارت، همراه شمای مناسب به نماها رنگ تازه‌ای بخشید.

عوامل فرسودگی نما؟

 • بارش برف و باران و نفوذ آب باعث فرسودگی مصالح، ایجاد شوره و طبله کردن همچنین زنگ زدگی فلزات به کار رفته در نما می‌­شود. انجماد حاصل از باران و برف نیز مشکلاتی در زیرسازی و سطح نما به وجود می­‌آورد.
 • نشست ساختمان که در صورت به کار نبردن ملات مناسب و عدم بندکشی صحیح باعث آسیب به نما می‌شود.
 • وقتی سنگ‌های نما را اسکوپ یا پیچ و رول پلاک نکنیم، باعث سقوط سنگ‌ها از نما می­‌شود که ممکن است خسارت جانی به همراه داشته باشد. در این صورت سازنده و مالک باید مسئولیت این خسارت جدی را بپذیرند.
 • آلودگی هوا باعث آسیب و از بین رفتن رنگ و کدر شدن نما می‌­شود.
 • یکی از مجرب‌ترین عوامل در نما اشعه‌های نور خورشید است. این اشعه‌ها باعث رنگ‌پریدگی و آسیب به قسمت های آسیب‌پذیر نما می‌شود. 
 • به کارگیری نیروی کاری که در اجرای نما مهارت کمی دارند. به طور مثال ترکیب ملات نامناسب، نگهداری غیرصحیح از ملات و عدم یکدست کردن سطح نما می­‌تواند منجر به سقوط سنگ نما شود.

پیشنهاداتی برای برای سرعت بخشیدن بازسازی نما

می‌­توانیم بدون جمع کردن نمای اصلی برای بازسازی نما و داشتن نمایی تازه از نماهای کامپوزیت استفاده کنیم که مزایای این روش بدین صورت است:

 • داشتن سرعت بالا
 • هزینه پایین
 • دارای وزن سبک
 • مدل‌های متنوع و بدون نیاز به تقویت سازه‌ای

خوشبختانه استفاده از کامپوزیت از سوی شهرداری منع شده و دارای محدودیت‌های خاصی نیز است. اگر نمای سیمانی دارید می‌­توانید ­با رنگ کردن نما و بعضاً تعویض بازشوها اقدامی سریع در بازسازی نمای مورد نظر انجام دهید. در هر صورت گروه طراحی وبازسازی طره با طراحی خلاقانه و به کار بردن متریال مناسب با توجه به بودجه شما در زمینه بازسازی نما شما را به خوبی یاری می­‌نماید.

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :